Návody

Otázky a odpovědi, které o mně chcete vědět nejčastěji

Chcete vědět více o ochraně osobních údajů? Dokumenty ke stažení Za jak dlouho si pro Lítačku budete moci přijít? Budete potřebovat fotografii, když si Lítačku přijdete založit nebo vyměnit? Do kdy Lítačka platí? Kdy Lítačku musíte vyměnit za Opencard a jak to udělat, aby to bylo zdarma? Kdy můžete Opencard vyměnit za Lítačku? Musíte při výměně vrátit původní kartu? Co budete potřebovat, pokud Lítačku zařizujete pro někoho jiného? Můžete získat anonymní Lítačku mimo expresní místa? Jak má vypadat fotka? Co když nahrajete špatnou fotku? Co dělat, pokud jste zadali chybný údaj? Jak zjistíte, co se děje s vaší žádostí o Lítačku? Jak zjistíte, že je karta Lítačka k vyzvednutí? Je možné zrušit online žádost? Dostanete zpátky peníze? Můžete Lítačku použít hned po našem setkání? Nemůžete se dovolat na infolinku? Co teď? Stále čekáte na aktivační email? Chcete mě zařídít pro svoje dítě? Kdy Lítačka dorazí poštou? Jak získat Lítačku zdarma? Je možné Lítačku získat na počkání? Jak získat kartu bez evidence? Potřebují Lítačku také senioři?

Chcete vědět více o ochraně osobních údajů?

Hlavní zásady ochrany osobních údajů naleznete na stránce osobních údajů.

Dokumenty ke stažení

Obchodní podmínky pro vydávání a využívání čipových karet (platné od 1.3.2020)

Plná moc Pokud mě chcete nechat vyrobit v zastoupení, použijte tuto plnou moc.

Žádost o novou kartu Lítačka

Žádost o vydání karty  Lítačka prosím přineste vyplněnou ve 2 kopiích. První list si ponechá obsluha, druhý list zůstane Vám.

Záznamy o činnostech zpracování pro kartu Lítačka

Za jak dlouho si pro Lítačku budete moci přijít?

Obvykle je Lítačka vyrobena do 14 dní od podání žádosti. Někdy se ovšem může něco zadrhnout, proto tento údaj berte jako orientační. Poslední slovo mají vždy Všeobecné obchodní podmínky.

Budete potřebovat fotografii, když si Lítačku přijdete založit nebo vyměnit?

Ano, bez barevné fotky by to nešlo.

Parametry fotografií přikládaných k žádostem

K žádosti je nutné přiložit fotografii, která splňuje níže uvedené požadavky a odpovídá tak parametrům průkazové fotografie:
1. Fotografie zachycuje celý obličej z čelního pohledu, otevřené oči.
2. Fotografie zobrazuje celý obličej – od vrcholu hlavy až po ramena.
3. Fotografie je pořízena před jednobarevným světlým pozadím.
4. Na fotografii nejsou žádné stíny, které by bránily čitelnosti obličeje.
5. Fotografie nesmí být pořízena s nasazenými slunečními brýlemi či pokrývkou hlavy (není-li výjimka např. ze zdravotních či náboženských důvodů).
6. Fotografie musí být barevná, dobře čitelná, bez výrazných úprav.
7. Fotografie musí odpovídat aktuálnímu vzhledu žadatele.

Do online žádosti je nutné vložit fotografii digitální, splňující výše uvedené a následující technické parametry:
Technické požadavky na digitální fotografii jsou: velikost max. 2MB, minimálně 346px výška a 260px šířka
Možné formáty jsou: jpg, jpeg a png

Pozn.: K anonymní kartě fotografie není vyžadována.

Do kdy Lítačka platí?

Lítačka Vám bude dělat radost čtyři roky od data vydání.

Kdy Lítačku musíte vyměnit za Opencard a jak to udělat, aby to bylo zdarma?

Na kartu Opencard není od 1. listopadu 2018 možné zakoupit nový kupón. Veškeré kupóny zakoupené do té doby zůstávají platné a lze se prokazovat stále kartou Opencard.
Od 1. září 2018 je výměna karty Opencard za Lítačku na všech kanálech zcela zdarma.

Kdy můžete Opencard vyměnit za Lítačku?

Od 1. září 2018 je výměna karty Opencard za Lítačku na všech kanálech zcela zdarma.

Pozor!
Na kartu Opencard již od 1. listopadu 2018 není možné zakoupit nový kupón. Veškeré kupóny zakoupené do té doby zůstávají platné a lze se prokazovat stále kartou Opencard.
Od 1. září 2018 je výměna karty Opencard za Lítačku na všech kanálech zcela zdarma.

Musíte při výměně vrátit původní kartu?

Nemusíte. Tato povinnost již byla zrušena.

Co budete potřebovat, pokud Lítačku zařizujete pro někoho jiného?

Abyste Lítačku vyřídili, budete potřebovat formulář Plné moci - ke stažení zdepro založení/převzetí karty + kopii dokladu totožnosti zmocnitele.

Plnou moc nemusíte úředně ověřovat.

Pokud vyřizujete kartu pro své dítě, kterému nebylo 18 let, plná moc není nutná. V tomto případě se jako zákonný zástupce prokážete rodným listem a svým dokladem totožnosti.

Můžete získat anonymní Lítačku mimo expresní místa?

Bohužel to nejde. Anonymní Lítačka neponese žádné údaje o svém držiteli a proto je k mání pouze expresně v Zákaznickém centrum Lítačka (Škodův palác), Jungmannova 35/29, Praha 1.

Jak má vypadat fotka?

Technické požadavky jsou: velikost max. 2MB, minimálně 346px výška a 260px šířka. Možné formáty jsou jpg, jpeg a png.
Dejte pozor, aby byla fotka aktuální, jinak můžete dostat při kontrole pokutu. Pokud bude na fotce nějaký nesmysl, neschválíme ji. Fotografie by měla odpovídat průkazovému typu a musí být barevná.

Co když nahrajete špatnou fotku?

Každou fotku zkontrolujeme. Jestliže fotka nevyhovuje, pošleme vám email a budete si moci fotku upravit ve svém účtu.

Co dělat, pokud jste zadali chybný údaj?

Sami si své údaje měnit nemůžete. Pokud něco nesedí, je potřeba hned volat zákaznickou linku. Naši operátoři vám údaje rádi změní, ale jen dokud nezačne má výroba. Volejte tedy co nejdříve.

Jak zjistíte, co se děje s vaší žádostí o Lítačku?

Jestliže jste o Lítačku požádali online, můžete průběh sledovat ve svém účtu, do kterého se dostanete pomocí registrovaného emailu a zvoleného hesla. V případě, že jste o Lítačku žádali papírovým formulářem, dáme vám vědět pomocí SMS, až bude karta připravena k vyzvednutí.

Jak zjistíte, že je karta Lítačka k vyzvednutí?

Jakmile bude karta připravena k vyzvednutí, přijde Vám SMS nebo e-mail.

Je možné zrušit online žádost? Dostanete zpátky peníze?

Pokud chcete žádost zrušit, volejte infolinku nebo pište email. Jestliže už máte zaplaceno, peníze vám do 30 dnů vrátíme.Jestliže jste zvolili platbu převodem a ještě nic nepřevedli, není samozřejmě co řešit :).

Můžete Lítačku použít hned po našem setkání?

Ano, pokud se jednalo o výměnu karty s platným kupónem, bude kupón přiřazen k nové kartě bez nutnosti navštívit validátor.

Nemůžete se dovolat na infolinku? Co teď?

Na infolince je každý den několik statečných operátorů, připravených vám pomoct. I tak se ale občas stane, že máme obsazeno. V tom případě zkuste zavolat za chviličku, nebo pošlete email. K rychlému vyřešení vašeho problému také pomůžete, pokud budete znát číslo žádosti/karty, které se váš telefonát týká.

Stále čekáte na aktivační email?

Zkuste zkontrolovat všechny složky na svém emailovém účtu. Pokud email není nikde, ani ve spamu nebo hromadných zprávách, napište nám na info@litacka.cz a něco vymyslíme.

Chcete mě zařídít pro svoje dítě?

Žádáte-li o kartu v zákonném zastoupení pro dítě mladší 15 let, lze tak učinit buď osobně v Zákaznickém centru Lítačka ve Škodově paláci nebo prostřednictvím webového formuláře.

Pro expresní výdej karty je nutné předložit váš doklad totožnosti a rodný list dítěte. V případě, že budete žádat o kartu prostřednictvím webového formuláře, potřebné dokumenty naskenujete přímo ve formuláři.

Kdy Lítačka dorazí poštou?

Všeobecné podmínky říkají, že je třeba čekat maximálně 30 dní. Reálně je ale všechno rychlejší a proces netrvá déle než 14 dní. Pokud jste si objednali doručení poštou, očekávejte doporučené psaní od firmy Monet+, a.s. se sídlem ve Zlíně.

Jak získat Lítačku zdarma?

Zdarma Lítačku dostanete jedině, pokud o ni žádáte online v období 2 měsíce před koncem platnosti až 1 měsíc po a zároveň mě necháte přijet poštou. Od 1. září 2018 jsou veškeré výměny Opencard za Lítačku zcela zdarma.

Je možné Lítačku získat na počkání?

Ano, a to na těchto expresních místech ze seznamu. Za kartu zaplatíte ale více, než při online žádosti. Přesnou cenu najdete v ceníku.

Jak získat kartu bez evidence?

Od 1.2.2017 je nově k dostání také Karta bez evidence. Tato karta je expresně vydávána v našem Zákaznickém centru Lítačka ve Škodově paláci a k jejímu vyřízení budete potřebovat doklad totožnosti a barevnou průkazovou fotografii. Cena Karty bez evidence se řídí platným Ceníkem pro expresní výdej.

Potřebují Lítačku také senioři?

Pokud vám už bylo 70 let, můžete po Praze včetně příměstské autobusové dopravy ve vnějších pásmech jezdit zdarma pouze po předložení občanského průkazu. Pokud však budete chtít využít zdarma také železnici na území Prahy, budete potřebovat Lítačku s nahraným Dokladem o nároku na zvláštní ceny jízdného pro seniory od 70 let za 20 Kč, který je platný 4 roky, nebo papírovou průkazku Senior 70+ v ceně 20 Kč s neomezenou platností.

Pokud vám je mezi 65-70 lety, máte nárok na „bezplatnou jízdu“, avšak pouze s platným cestovním dokladem. Na Lítačku nebo Opencard si nahrajete Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného pro seniory od 65 do 70 let za 120 Kč. I pro vás platí možnost alternativní papírové průkazky Senior 65-70 za 20 Kč. Oba typy dokladů mají platnost do dovršení 70 let.

Senioři ve věku 60-65 let mají nárok na zlevněné jízdné dle ceníku DPP, s platným cestovním dokladem - třeba Lítačkou.

Podrobné informace o tarifech najdete na stránkách DPP.

Vaše Lítačka